Belangenvereniging voor Beroepsbeoefenaars in de Massage- en SportverzorgingsbrancheInloggen
 

Hoe overleeft mijn praktijk zonder... massageklanten?

Gepubliceerd op 6 januari 2021.

De afgelopen jaren heb ik regelmatig ondernemerstrainingen gegeven met de titel ‘Hoe overleeft mijn praktijk zonder zorgvergoedingen?’. Uitgaande van de onvoorspelbare grillen van de zorgverzekeraars, die jaar op jaar hun vergoedingen aanpassen en steeds minder vergoedingen voor massagetherapie (onder de noemer natuurgeneeskunde) verstrekken, droeg ik mijn kennis over marketing en ervaringen met ondernemen op eigen kracht over aan mensen, die uit het zorgvergoedingensysteem wilden stappen.

Een dergelijke beslissing nemen en implementeren heeft een aanlooptijd nodig.  Een tijd waarin je op zoek gaat naar een klantengroep die de massages graag uit eigen zak betaalt en bedrijven en organisaties die hun medewerkers graag gezond houden. Dat heeft zeker een jaar nodig om je focus te verleggen en een nieuwe doelgroep op te bouwen tot klantenbestand.

Zorgen

In de huidige rare tijd waarin we leven en werken, allen geconfronteerd met coronamaatregelen waar we nog minder grip op hebben dan op de zorgverzekeraars, beginnen mijn zorgen te groeien. We hebben nu niet een jaar om onze focus te verschuiven en een nieuwe klantengroep op te bouwen. Iedere potentiële cliënt wordt getroffen of minimaal beïnvloed door de maatregelen en is gedwongen korte termijnkeuzes te maken. We hebben niet een nieuwe klantengroep waar we ons op kunnen richten. En nog erger: vaste klanten moeten hun afspraak afzeggen of verzetten, doordat ze wellicht zelf of hun naasten besmet raken en ze in quarantaine moeten. Dus onze bestaande klantengroep slinkt waar je bij staat, zij het tijdelijk. 

Dit vraagt om een groot aanpassingsvermogen van onze kant. Als we ons en onze dienstverlening niet aanpassen, volgt faillissement. We moeten dus in korte tijd beslissingen nemen en optimaal gebruik maken van de kansen die er wél liggen. De ideeën die al een tijdje op de plank liggen onder het stof vandaan halen en uitwerken. Signalen die door tijdgebrek eerder genegeerd zijn, serieus oppakken. 

De horeca is hier een mooi voorbeeld van. Ik sprak onlangs een eigenaar van een in januari nieuw geopende lunchroom, die al voor de coronacrisis steeds meer afhaal- en bezorgbestellingen kreeg. Zijn bedrijfsprocessen waren er dus al min of meer op afgestemd om bij de eerste sluiting van de horeca, de 'take-away'-tak van zijn restaurant steviger op te bouwen. Nu bij de tweede sluiting vliegen de originele ideeën je om de oren. Een café dat een kersttruienshop begint, horecapersoneel dat in de zorg gaat helpen, een touringcarbedrijf die zijn personenbus inricht als een sneltestbus voor coronatests voor bedrijven.

Creativiteit

Dat is de kracht van de ondernemer: creatief zijn en kansen grijpen die er liggen. Niet te lang bij stil staan, maar gewoon doen. En als ik dan terug denk aan mijn inmiddels vijftien jaren ondernemerschap, dan is het voor mij en velen om mij heen nooit anders geweest. Wellicht ging het ondernemen in 2005 en de eerste jaren daarna wat makkelijker, ook toen hadden we uitdagingen die onverwachts op ons pad kwamen. En moesten we schakelen om die uitdagingen het hoofd te bieden.

Laten we gebruik maken van onze creativiteit om door deze tijd heen te komen. Laten we onze zorgen benutten om bewust  paniekvoetbal te spelen. Want dat geeft ons de adrenaline om in een korte tijd iets nieuws op te zetten, passend bij de maatregelen die er zijn. Het ziet ernaar uit dat we voorlopig nog te maken hebben met besmettingen en het daaraan gekoppelde beleid van de overheid, ook al zijn we het daar niet allemaal mee eens. Volgzaam zijn en de protocollen van de BMS uitvoeren, is wat er nu voor onszelf en voor de hele beroepsgroep voor kan zorgen dat we kunnen blijven doorwerken. Ik weet natuurlijk op het moment van schrijven nog niet of we nog mogen masseren, als deze Message in jouw brievenbus ligt. Ik kan alleen maar heel hard duimen van wel.

Wat kun je nog meer doen om met minder  vaste klanten en beperkte mogelijkheden nieuwe klanten aan te trekken, het hoofd boven water te houden? Je kosten tot een minimum beperken. Dat geeft rust en ruimte, zodat je voldoende binnen krijgt om je kosten te betalen. Houd je dan nog te weinig over? Dan kun je aankloppen bij de overheid voor verschillende regelingen, waaronder de TOZO. Meer informatie hierover vind je op de website van de Kamer van Koophandel (zie 'Bronnen').

Leefstijl

Als masseur en massagetherapeut zijn we natuurlijk ook breder geschoold dan alleen voor het geven van massages. Deze tijd biedt ons de ultieme kans om het onderwerp 'leefstijl' op de agenda van de mensen om ons heen te zetten. Je kunt bijvoorbeeld betaald schrijfwerk zoeken, of een leefstijlprogramma opzetten, met adviezen waar mensen voor betalen. Zo heb je toch een vorm van omzet en blijf je binnen het kader van de missie van je onderneming: meer gezonde mensen. Die creativiteit wordt nu van je gevraagd.

Zelf merk ik dat het leefstijlprogramma  'Fietsen voor m’n eten' dat ik drie jaar geleden impulsief heb opgezet, een vlucht neemt. Onlangs heb ik zelfs deelgenomen aan een documentaire over lokaal voedsel en daar een vergoeding voor ontvangen. Ook schrijf ik columns waar ik voor betaald krijg. De Tour de Force fietsinitiatievenwedstrijd waar ik in mijn vorige artikel over sprak, hebben we helaas niet gewonnen. We mogen dus gewoon weer op eigen kracht geldstromen vinden om onze investeringen en kosten bij elkaar te fietsen. Met gepaste trots kan ik melden dat de investering in verbetering van de website al helemaal door sponsorbijdragen en vergoedingen bij elkaar gesprokkeld is. 

Een voordeel van het feit dat de horeca gesloten is (sorry, ik had het ook graag anders gezien), is dat mensen het thuis fijner gaan maken, hun leefstijl onder de loep nemen en geld besteden dat anders naar uit eten zou zijn gegaan. De uitgelezen kans om hen te helpen met leefstijladviezen dus. Benut de extra tijd die je momenteel gegeven krijgt om nieuwe ideeën te bedenken en door te voeren in je onderneming. Daar kun je in de lange nasleep van deze coronacrisis alleen maar profijt van hebben. 

Veel plezier met anders ondernemen!

Foto

Marja van der Ende

info@suxeed.nl

Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren. Lees voor meer informatie onze Privacyverklaring. Accepteren