Belangenvereniging voor Beroepsbeoefenaars in de Massage- en SportverzorgingsbrancheInloggen
 

"Massage is een luxe?!"

Gepubliceerd op 4 juni 2020.

Een massage is een gezonde en hygiënische manier om het lichaam te stimuleren en om spanning los te laten, het is bewezen effectief tegen stress gerelateerde klachten en verbetert ons immuunsysteem!

Op dit moment neemt de druk op de samenleving toe als gevolg van de maatregelen die getroffen zijn om de besmettingen met het COVID-19 virus te controleren (flattening the curve). Maar dit zorgt gelijktijdig voor een verhoging van maatschappelijke, sociale en economische druk. 

Ons zorgpersoneel maakt overuren, terwijl een ander deel van de bevolking 'machteloos' vanuit huis toekijkt. De geestelijke druk op iedereen in onze samenleving neemt toe. Psychologen en scheidingsadvocaten luiden momenteel de noodklok over de langere termijneffecten. Naast een flinke toename van stress gerelateerde klachten, bewijst de toename van huiselijk geweld de enorme impact op de samenleving.  

De samenleving heeft een uitlaatklep nodig. Veel is echter gesloten of moet zoveel mogelijk worden gemeden. Dit zorgt voor een opbouw van spanning en kan op termijn leiden tot veranderingen in het brein (Mischel et al., 2013, p. 506). Langdurige stress en spanning leidt op termijn ook tot tal van verschillende lichamelijke klachten en een aantoonbare vermindering van het immuunsysteem; een verslechterde reactie op vaccinatie is daar onderdeel van (Godbout & Glaser, 2006, p. 424).

De massagesector werkt in het verlengde van de gezondheidszorg en speelt een essentiële ondersteunende rol in het ontlasten van ander zorgpersoneel zoals fysiotherapeuten, artsen en psychologen. Onze branche voorziet in een relevante maatschappelijke behoefte. Het is belangrijk dat de branche weer actief wordt om de druk op het zorgstelsel te verlichten, mensen te helpen in het omgaan met stress en stress gerelateerde klachten te verlichten én om weer te investeren in een beter werkend immuunsysteem. Een massage is een gezonde en hygiënische manier om het lichaam te stimuleren en om spanning los te laten, het is bewezen effectief tegen stress gerelateerde klachten en verbetert ons immuunsysteem (Harris & Richards, 2010, p. 924) (Moyer et al., 2011, p. 5) (Rapport et al., 2012, p. 796). 

Massage en goede hygiëne gaan van oudsher hand in hand. Binnen de branche is er veel aandacht voor en controle op hygiëne. Hygiënisch werken is van essentieel belang en derhalve onderdeel van de landelijke examencriteria van de (sport)masseur (ESPO, 2020) en onderdeel van de beroeps- en gedragscode welke moet worden nageleefd door al onze leden (Belangenvereniging BMS, 2020). Daarnaast heeft een masseur (ruime) kennis van het menselijk lichaam en kan deze adviseren en coachen over een gezondere leefstijl (ESPO, 2020). Dit kan op termijn leiden tot een gezondere en meer weerbare samenleving. Naast de lichamelijke gezondheid is de masseur hèt aanspreekpunt en kan een belangrijke signalerende rol spelen in onze samenleving.

De COVID-19 pandemie is ernstig en kan – m.n. voor bepaalde groepen – tot grote gezondheidsrisico’s leiden. Activering van de branche kan uitsluitend indien cliënten, medewerkers, docenten en studenten adequaat beschermd worden tegen deze risico’s. Dit niet alleen voor henzelf, maar ook om ervoor te zorgen dat de druk op ons zorgsysteem niet (weer) te hoog oploopt. Dit noopt tot aanscherping en verandering van de tot nog toe gebruikelijke werkwijzen en hygiënemaatstaven in de branche, zoals vervat in het door ons samengestelde hygiëneprotocol. Het hygiëneprotocol is hier te downloaden.Tevens zijn er diverse posters beschikbaar voor onze leden, die te gebruiken zijn in de praktijk.  

“massage is geen luxe, maar gezonde noodzaak”

Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren. Lees voor meer informatie onze Privacyverklaring. Accepteren