Belangenvereniging voor Beroepsbeoefenaars in de Massage- en SportverzorgingsbrancheInloggen
 

Wkkgz en het Gefrustreerde Kinderfeest

Gepubliceerd op 4 november 2016.

Wkkgz

Met Sinterklaas en Kerst als metafoor en een grote dosis fantasie laat auteur Marja van der Ende in de Message van december 2016 haar licht schijnen op een aantal ontwikkelingen in onze branche. Eén van deze ontwikkelingen betreft de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg (Wkkgz). Omdat deze nieuwe wet - ook bij onze leden - veel vragen oproept hebben wij besloten om dat deel van haar artikel ook op onze website te publiceren. U kunt het onderstaand lezen.

UVIT / VGZ

Er was eens... een jaarlijks Sinterklaasfeest. Sinterklaas deelt kadootjes uit en de Zwarte Pieten zijn de hulpjes van Sinterklaas, om al die kadootjes op de juiste plaats te brengen. Plotseling heeft een groep mensen bezwaar tegen de kleur van Piet. Het moet veranderen. Of de achterliggende reden nu wel of niet gekoppeld is aan het juiste Sinterklaasverhaal, maakt nu niets meer uit. Het moet veranderen.

Dit is zo ongeveer de ontwikkeling die wij de afgelopen jaren, niet alleen in de Zwarte Pietendiscussie, maar ook in vergoedingenland hebben doorgemaakt. Een groep zorgverzekeraars, destijds UVIT (nu VGZ) genaamd, had geen zin meer in het herhaaldelijk geconfronteerd worden met al die verschillende beroepsorganisaties in de natuurgerichte therapiewereld. Ze bedachten koepelorganisaties en een opleidingsniveau voor natuurgeneeskundige opleidingen, dat toen nog niet eens bestond. En zo geschiedde.

De eisen aangescherpt

Om (massage) therapeutische behandelingen nog vergoed te krijgen door zorgverzekeraars zijn de opleidingseisen aangescherpt. Iedere behandelaar moet voldoen aan een therapeutische opleiding op HBO niveau en een Medische Basis Kennis opleiding op HBO Bachelor niveau, volgens PLATO normering. Oude diploma's waren ineens niet meer geldig en paniek onder therapeuten en beroepsorganisaties volgde.

Inmiddels zijn we een aantal jaren verder en op 1 januari 2017 komt de omslag naar verplichting. Niet alleen VGZ is zich gaan vasthouden aan deze eisen, vele andere zorgverzekeraars zijn hen gevolgd. Nog niet iedere verzekeraar hanteert deze strenge eisen, eind dit jaar wordt bekend of er nog verzekeraars zijn die volgens de oude opzet blijven werken.

De toekomst

Onlangs zag ik een filmpje van de Sinterklaasintocht in 1935. Hoewel het filmpje in zwart-wit was, er was geen Zwarte Piet te bekennen. Mannen in Pietenkleding zaten zonder zwarte schmink op paarden en vergezelden Sinterklaas door Amsterdam. Zou het roetverhaal dan toch de waarheid zijn? En gaan we dan met de verandering van Zwarte Piet naar gewoon Piet, weer terug naar hoe het vroeger was?

To be or not to be, that is the question

Voorspellende gaven heb ik niet, maar ik voorzie dat, met de stijgende premies voor de basisverzekering en lagere vergoedingen in de aanvullende verzekering, steeds minder mensen een aanvullende verzekering zullen afsluiten. Al die extra studie en dat werk om aan de eisen te voldoen, zou dan voor niets zijn geweest. Tenzij je het met plezier hebt gedaan natuurlijk, maar dat is niet wat ik van veel collega's hoor.

De ontwikkelingen in vergoedingenland zijn te vergelijken met de Zwarte Pieten-discussie. Toen ik in 2005 mijn praktijk startte, was er nog geen vergoeding voor massagetherapie mogelijk zoals er in 1935 geen Zwarte Pieten waren. Ik had een bomvolle praktijk en had het prima naar mijn zin. Dat gevoel, die nostalgie, wil ik weer terug. Ik stap daarom weer terug in het verleden. Geen vergoedingen meer, alleen particulieren die de massages uit eigen zak betalen, inmiddels uitgebreid met ondernemers die de ondernemerscoaching via hun zakelijke administratie als kosten kunnen opvoeren en werkgevers die hun medewerkers met burn-out binnen Arbo-wetgeving door mij begeleid willen hebben.

Wkkgz

Er was eens... een hoopvol kind dat zijn verlanglijstje voor Sinterklaas in zijn schoen stopte. Op zijn verlanglijstje staat een iPad, want die heeft hij nodig voor school. Op pakjesavond kan hij niet wachten om zijn grote cadeau in ontvangst te nemen. Hij scheurt de verpakking open als het moment daar is. Maar wat... wat gebeurt er? Een grote knal volgt en de stukken kadopapier en kunststof vliegen door de lucht. Als hij een beetje bijgekomen is van de schrik, ziet hij 'Galaxy Note 7' op de verpakking staan. "Dat ding wilde ik helemaal niet! En nu is hij ook nog ontploft!". Gelukkig is er geen letsel en kunnen zijn ouders een klacht indienen bij 'Sinterklaas', zodat anderen gewaarschuwd worden voor ontploffende tablets en de fabrikant de toestellen kan terug nemen en de schade kan vergoeden.

Een vergelijkbare situatie is sinds 1 januari 2016 van kracht in de zorgsector: de Wkkgz. Deze 'Wet kwaliteit klachten en geschillen zorg' is bedoeld om patiënten en cliënten die gebruik maken van complementaire / alternatieve zorg de mogelijkheid te bieden om een klacht over de behandeling in te dienen als zij niet tevreden zijn. Voldoe je als behandelaar niet aan de eisen voor de Wkkgz, dan ben je vanaf 1 januari 2017 illegaal bezig.

De eisen aangescherpt

De Wkkgz geldt voor behandelaars die 'andere zorg' leveren. Wanneer ik alle regels letterlijk lees, interpreteer en opvolg, geldt deze wet ook voor masseurs die wellness- en ontspanningsmassages geven. De wet is bedoeld om de cliënt beter te beschermen en een snellere aanpak van klachten te realiseren. Zoals vermeld staat op de website www.kwaliteitenklachtenzorg.nl bij 'aanbieders van alternatieve geneeswijzen': "Zo kan de Inspectie voor de Gezondheidszorg er beter op toezien dat er geen misstanden in deze sectoren voorkomen".

Waar moet een zelfstandig werkend of samenwerkend masseur aan voldoen?

Zelfstandig werkende masseurs:

  • zorgen ervoor dat hun klachtenregeling per 1 januari 2017 voldoet aan de nieuwe wet
  • zorgen ervoor dat zij zijn aangesloten bij een erkende geschilleninstantie;

Samenwerkende masseurs:

  • hebben per 1 juli 2016 geregeld dat hun medewerkers onzorgvuldigheden en ongewenste gebeurtenissen in de zorgverlening kunnen melden.
  • hebben per 1 januari 2017 een schriftelijke overeenkomst met alle zorgverleners die voor hen werken. In deze overeenkomst staat waaraan de zorgverlener moet voldoen. Doel van de overeenkomst is dat de zorgaanbieder kan instaan voor de kwaliteit van de zorg en een goede afhandeling van klachten. Voor medewerkers in loondienst volstaat de arbeidsovereenkomst.

De toekomst

De Galaxy Note 7 is direct na de eerste meldingen van ontploffing van de accu, door fabrikant Samsung uit de handel genomen. Dit was een harde klap voor het bedrijf, zowel financieel als imago-technisch. Om jezelf als praktijkhouder te beschermen voor schadeclaims en imagoschade, is het verstandig om je goed te verdiepen in de Wkkgz.

Wanneer je lid bent van de BMS, dan zit je safe. De BMS heeft een onafhankelijke geschillencommissie en je kunt via de BMS de collectieve beroepsaansprakelijkheidsverzekering bij Balens afsluiten. Ben je geen lid van de BMS of een andere beroepsorganisatie, dan ben je dus vanaf 1 januari 2017 illegaal bezig en kan de IGz je praktijkwerkzaamheden uit naam van deze wet stopzetten.

En zij leefden nog lang en gelukkig...

Reageren kan via info@suxeed.nl

Foto

Marja van der Ende

Marja runt haar succesvolle praktijk SuXeed en is in 2007 afgestudeerd als massagetherapeut. Marja is ervaringsdeskundige in het overwinnen van angsten en het loslaten van de overtuigingen die haar ooit belemmerden een eigen praktijk te starten of een grote groep mensen aan te spreken.

Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren. Lees voor meer informatie onze Privacyverklaring. Accepteren