Belangenvereniging voor Beroepsbeoefenaars in de Massage- en SportverzorgingsbrancheInloggen
 

Voedzaam eten tijdens Intermittent Fasting

Gepubliceerd op 22 mei 2020.

Orthomoleculaire geneeskunde

Mensen werken op andere tijden, reageren fysiologisch anders op het later beginnen met eten. Waar voor sommigen het geen enkel probleem is om een hele dag niets te eten, lijken anderen na een paar uur vasten al van hun 'stokkie' te gaan. Voor iedereen die wil gaan starten met IF, maar ook voor diegenen die al jaren bezig zijn, is het belangrijk om te blijven 'luisteren' naar wat het lichaam aangeeft. Een minimale positieve stressprikkel, ook wel hormetische stress genoemd, kan namelijk veel positieve voordelen opleveren. Het is echter niet de bedoeling het lichaam elke dag 'tot het einde aan toe' te pushen. Dit zal juist resulteren in teleurstellende resultaten.

Het 'WAT'-component

Zoals eerder benoemd gaan we in deze uitgave kijken naar het 'WAT'-component van het tijdelijke vasten, welke voedingsmiddelen het beste geconsumeerd kunnen worden om de 'machine' zo optimaal mogelijk te laten functioneren. Maar ook kijken we welke voedingsmiddelen ons nu van de meeste vitaliteit kunnen voorzien. Vitaliteit, een 'ongrijpbaar' fenomeen, omvat meer dan materie. Het is een energie die zich uitdrukt in levenskracht en een mate van positiviteit. Mede door het consumeren van het juiste voedsel kunnen we voor deze vitaliteit zorgen. Het is een andere vorm van energie die verkregen wordt uit onze voedingsmiddelen. Deze energie komt in de vorm van kilocalorieën met de eenheid Joule.

In deze tijd is het nog vele malen belangrijker dat we voor de juiste voedingsmiddelen kiezen. Een goede werking van het immuunsysteem is cruciaal voor het vechten tegen pathogene indringers in het lichaam, ook tegen het COVID-19 virus. Omdat er over de juiste voedingsmiddelen een gigantische hoeveelheid boeken geschreven kunnen worden, zal ik hieronder het 'WAT'-component kort en bondig toelichten. Dit kan dienen als basis voor het eten in de 'eat-window' bij IF.

Kies voor natuurlijk

Veel mensen hebben al een idee van wat gezond eten inhoudt en wat niet. Toch grijpen mensen vaak bewust (en onbewust) naar het 'ongezonde' voedsel. Wanneer we dit voedsel kunnen laten staan, zal dit al op zichzelf een boost geven aan de gezondheid en vitaliteit. Het lichaam hoeft immers geen energie meer te besteden aan de verwerking van dat 'afval'.

Het lichaam hoeft immers geen energie meer te besteden aan de verwerking van dat 'afval'

Dit begint al in de supermarkt. Het zal u misschien al zijn opgevallen dat de meest bewerkte producten zich in de middenpaden van de supermarkt bevinden. Deze producten hebben geen koeling nodig om ze consumeerbaar te houden en kunnen daar voor lange tijd gestald worden. Om dit met voeding te kunnen doen, moeten er veel technische foefjes en scheikundige processen aan te pas komen. Je zou grofweg kunnen zeggen dat elke productiestap er één te veel is. Tegen de tijd dat de verpakte en houdbare producten in de supermarkt liggen, is er veel vitaliteit verloren gegaan. Er zijn kunstmatige stoffen toegevoegd, de voedingsmiddelen zijn volledig geraffineerd en hebben zodoende hun gezondheidsversterkende eigenschappen verloren.

Een voorbeeld van een geraffineerd product is suiker. Het ontstaat uit raffinage van de suikerbiet. De suikerbiet wordt ontdaan van zijn vitamines, mineralen en vezels, waarna het witte, verslavende goedje overblijft. Het verwerken van geraffineerde suiker in ons lichaam gaat ten koste van vitamines en mineralen die bij dit proces nodig zijn. Dit betekent een dubbel verlies! Kies daarom vooral voor voedingsmiddelen die zo min mogelijk bewerkt zijn. Deze zijn in de supermarkt vooral te vinden bij de groente- en fruitafdeling of bij de plaatselijke boer of tuinder. Daarnaast zijn noten en zaden, peulvruchten en in beperkte mate dierlijke producten goede voedingsopties tijdens het vasten.

G-BomBs en de 'Daily Dozen'

Ja, dat het eten van groente en fruit belangrijk is, wisten we natuurlijk wel. Toch vinden mensen het lastig om te kiezen wat er dan precies gegeten moet worden. Vaak richten we ons weer op de voor ons bekende voedingsmiddelen. Twee personen hebben hier iets op bedacht. Het idee van hen was om mensen handvatten aan te dragen, waardoor zij de keuzestress van mensen m.b.t. 'wat nu te eten' konden verminderen.

G-BOMBS

G-BOMBS staat voor een afkorting bedacht door Dr. Joel Fuhrmann. Het staat voor: 'Greens = Beans, Onions, Mushrooms, Berries and Seeds'. Als we dit volgens hem dagelijks zouden eten, verkleinen we de kans op vrijwel alle ziektes en aandoeningen aanzienlijk. De combinatie van deze voedingsmiddelen leveren een grote diversiteit in vitamines, mineralen, vezels en de zogeheten fytonutrienten. Dit zijn stoffen die de plant aanmaakt om zich te beschermen tegen invloeden van buitenaf: de zon, insecten en de mens. In kleine hoeveelheden fungeren deze stoffen als anti-oxidant en hebben ze voornamelijk een anti-kanker effect. Omdat afwisseling een zeer belangrijke rol speelt, is het belangrijk om binnen deze groepen van voedingsmiddelen elke dag te kiezen voor afwisseling. Er zijn verschillende soorten bladgroenten en verschillende eetbare paddenstoelen. Denk hierbij aan (kastanje)champignons en (de wellicht minder bekende) shiitake en reishi. Bessen en zaden bestaan er tevens in verschillende soorten en maten. Laat de zaden altijd eerst voor gebruik een nacht weken. Dit maakt ze beter verteerbaar.

De 'Daily Dozen'

De 'Daily Dozen' is een initiatief van Dr. Greger. Hij heeft de 'Daily Dozen'-app gelanceerd om gezond voedsel dagelijkse in de juiste hoeveelheden aan de man te brengen. Geconsumeerde voedingsgroepen kunnen 'aangevinkt' worden. Dit leidt tot een uiteindelijke 'gezondheidsscore' voor de betreffende dag. Deze voedingsmiddelen komen deels overeen met de eerder genoemde G-BOMBS producten.

De app biedt gemakkelijke tools om te kiezen tussen verschillende voedingsmiddelen uit bepaalde voedingsgroepen. Het geeft je inzicht in de hoeveelheid groente en fruit die per dag genuttigd dient te worden. Natuurlijk zullen deze hoeveelheden niet voor iedereen gelden, de voedingsmiddelen doorgaans wel! Ervaart u behoefte aan grotere porties of juist kleinere? Geen enkel probleem! Pas de grootte van uw portie maar aan. Ieder persoon is hierin uniek en het lichaam aanvoelen is hierbij het belangrijkst. Houd rekening met bepaalde voorkeuren en wellicht aanwezige intoleranties.

Het is een ideale basis voor het maken van gezonde keuzes op de momenten dat er gegeten mag worden. Het tellen van calorieën is daardoor ook niet langer van belang. Het volgen van deze aanbevelingen zorgt ervoor dat de eerder besproken positieve fysiologische responsen optimaal tot hun recht komen. Dit maakt het afwegen van voedingsmiddelen overbodig! Eet met gezond verstand!

Eventuele aanvullingen

Zoals u wellicht al vernomen heeft, zijn bovenstaande aanbevelingen voornamelijk gebaseerd op plantaardige voedingsmiddelen. Eerder heb ik al geschreven over de nadelen van het overmatig consumeren van dierlijke producten. Ik ben echter van mening dat er tijdens IF plaats moet kunnen zijn voor een stukje vlees, vis of een kleine hoeveelheid zuivel. Consumeer dit echter met mate. Kies tevens voor dierlijke producten afkomstig van een biologische, (lokale) boer. De voorkeur gaat uit naar dieren die vrij gelopen, gevlogen en gezwommen hebben. Dat de dieren vrij zijn van toegevoegde hormonen en antibiotica is een must!

De combinatie van Intermittent Fasting en het eten van kwalitatief goede voedingsmiddelen zal voor meer vitaliteit en gezondheid zorgen

Een andere gezondheids- en smaakbevorderende optie is de additie van kruiden bij de maaltijden. Een ontbijt kan vaak net een extra dimensie krijgen, wanneer er kaneel of bijvoorbeeld koekkruiden aan toegevoegd worden. De kwaliteit van een diner of lunch wordt 'opgewaardeerd' door het toevoegen van peper en zout. Maar kruiden en specerijen zoals kurkuma, kerrie, koriander, peterselie, saffraan en mint kunnen tevens helpen bij het 'finetunen' van de maaltijd. Deze 'therapeutische stoffen' hebben naast een antioxidant werking ook veel andere interessante gezondheidsbevorderende effecten.

De combinatie van Intermittent Fasting en het eten van kwalitatief goede voedingsmiddelen zal voor meer vitaliteit en gezondheid zorgen. Helaas is voeding nooit perfect. Gebruik daarom tijdens het maken van keuzes op voedingsgebied je gezonde verstand en luister hierbij altijd naar je lichaam!

Foto

Lars van Kester

Reageren op dit artikel? info@victoriahp.nl

Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren. Lees voor meer informatie onze Privacyverklaring. Accepteren